Back to the e-shop

Target Top R9000-White

new
collection
Jadberg tip

Product code: 301802 | Profesionální, funkční florbalový brankařský dres v pohodlném střihu ze vzdušného a odolného materiálu opatřeného úpravou proti zatrhávání (aktivně ochlazuje a transportuje vlhkost). Při konstrukci dresu jsme kladli maximální důraz na lehkost, snadný pohyb díky dokonalému střihu, kompletní ochranu a funkčnost dresu. Vnější část rukávů je vybavena velmi lehkou ochrannou vrstvou z dutých vláken (100g/m2) a z vnitřní strany je opatřena chrániči loktů. Ramena jsou doplněna ergonomicky tvarovanými přídavnými chrániči,…
Find out more information about the product...


Choose the size and number of pieces
Size chart
piece

remove size

Add another size
Enter the size and number of pieces (depending on the desired number of sets).
E.g. 16x L, 5 L, 2 L, L Golman


  63.5
piece
Add to Cart

Free Delivery
From 4000 CZK
Gift buying
From 1500 CZK

Product description

Jadberg Target Top R9000-White

Profesionální, funkční florbalový brankařský dres v pohodlném střihu ze vzdušného a odolného materiálu opatřeného úpravou proti zatrhávání (aktivně ochlazuje a transportuje vlhkost). Při konstrukci dresu jsme kladli maximální důraz na lehkost, snadný pohyb díky dokonalému střihu, kompletní ochranu a funkčnost dresu.
Vnější část rukávů je vybavena velmi lehkou ochrannou vrstvou z dutých vláken (100g/m2) a z vnitřní strany je opatřena chrániči loktů. Ramena jsou doplněna ergonomicky tvarovanými přídavnými chrániči, které zvětšují objem. Zadní díl je pro maximalizaci komfortu vyroben z extra prodyšného materiálu CoolFit se zvětšenými velikostmi děr s vynikajícími parametry zlepšujícími ventilaci dresu a zajišťujícími účinnou cirkulaci čerstvého vzduchu kolem brankářova těla. Na spodní části dresu je lem z odolného materiálu, který zvyšuje životnost a v boku jsou umístěny rozparky pro snadnější pohyb. Dres není na přední části polstrovaný, doporučujeme dokoupit vestu: Doporučujeme Jadberg XGE Vest, Jadberg Agent nebo Jadberg Scout. Designově je tento dres navrhován ke kalhotům Jadberg Target R9000.

Materiál: 100% Polyester, CoolFit-100% Polyester

Used technologies and materials
Target Top R9000-White
CoolFit-functional material ensuring the evaporation of excess body moisture and active transport, including air circulation owing to the body of an athlete keeps the dry and the ideal temperature. The functional properties are supported by special fibers with softening treatment.
Target Top R9000-White
Professional athletes require to clothing and equipment they use for their activities match their qualities and their properties is challenging and, if possible, to help them hone their skills. Based on these findings Jadberg developed a system of "ProLine", which combines the latest…
More information
Target Top R9000-White
+ SubCol Jadberg from the new technology of color printing, which provides much brighter, clearer and more durable shades unlimited palette with direct printing neon (fluo) colors. Products treated with this system still looks like new even after years of use.
Target Top R9000-White
CoolFeel - is a system based on the use of inserted pieces of ventilation breathable materials that are actively involved in the transport and evaporation of body moisture and excess temperature resulting from increased exercise. Thereby maintain ideal microclimate sportsman on a level…
More information
Target Top R9000-White
The top of the core yarn of the highest quality with high strength, elasticity and tear resistance. Coats-best yarn manufacturers in the world that can prolong life.
Target Top R9000-White
This product is manufactured exclusively within the EU, including materials, colors and accessories. Thanks to the strict rules of safety, hygiene and safety férovému negotiations with employees excluding children or other unfavorable labor.
View other technologies and materials