Back to the e-shop

Thermo+ Sunset

new
collection

Product code: 1201902 | Profesionální funkční termotriko s dlouhými rukávy ze špičkového, velmi příjemného a elastického italského materiálu. Materiál je z vnitřní strany počesaný čímž zahřívá, ale zároveň díky své struktuře která zajišťuje přenos potu na vnější stranu úpletu, kde se vlhkost rozprostře a velmi rychle odpaří, udržuje tělo v suchu. Límeček upravený do slušivého ministojáčku předurčuje toto termotriko pro použití v chladných dnech jako základní vrstvu pro všechny druhy outdoor sportů, včetně lyžování, cyklistiky, běhu atd.…
Find out more information about the product...


Choose the size and number of pieces

piece

remove size

Add another size
Enter the size and number of pieces (depending on the desired number of sets).
E.g. 16x L, 5 L, 2 L, L Golman


  38.5
piece
Add to CartCould you throw


Free Delivery
From 4000 CZK
Gift buying
From 1500 CZK

Product description

Jadberg Thermo+ Sunset

Profesionální funkční termotriko s dlouhými rukávy ze špičkového, velmi příjemného a elastického italského materiálu. Materiál je z vnitřní strany počesaný čímž zahřívá, ale zároveň díky své struktuře která zajišťuje přenos potu na vnější stranu úpletu, kde se vlhkost rozprostře a velmi rychle odpaří, udržuje tělo v suchu. Límeček upravený do slušivého ministojáčku předurčuje toto termotriko pro použití v chladných dnech jako základní vrstvu pro všechny druhy outdoor sportů, včetně lyžování, cyklistiky, běhu atd. Charakteristika trička ThermoPlus je funkčnost a udržení těla v teple. Materiál: ExtrasoftPES-84% Polyester, 16% Lycra.

Used technologies and materials
Thermo+ Sunset
Extra elastic material having a high proportion of 15-20% of elastomer. Products made of this material have a high muscle strengthening and preservation of thermal comfort, which makes it prevents muscle injuries, premature fatigue and to accelerate recovery.
Thermo+ Sunset
Flat seams of Coats core yarns provide great comfort, are comfortable with cotton effect, nowhere do not scratch and emphasize the comfortable use of the product. Thanks to the patented technology is very strong, but flexible. They are ideal for heavy-duty stitching and elastic.
Thermo+ Sunset
Insulated functional material with the ability to evaporate excess moisture, but if necessary heat. Suitable for winter sports, or as a first layer on ski or skis.
Thermo+ Sunset
The top of the core yarn of the highest quality with high strength, elasticity and tear resistance. Coats-best yarn manufacturers in the world that can prolong life.
Thermo+ Sunset
This product is manufactured exclusively within the EU, including materials, colors and accessories. Thanks to the strict rules of safety, hygiene and safety férovému negotiations with employees excluding children or other unfavorable labor.
View other technologies and materials